מידע נוסף

מהי חרדת נהיגה?

כל אחד מאיתנו חווה לפעמים פחד, אלא שפחד בשונה מחרדה הוא תגובה לאיום ממשי, ויש לו תפקיד חשוב להישרדות והוא מסייע לנו להגיב במהירות לסכנות שונות, ואילו חרדה פורצת ללא סיבה נראית לעין, ללא קשר לאיום מוחשי.

החרדה פוגעת בתפקוד היומיומי עד למצב בו היא משתקת את החיים. היא מאופיינת בהרגשת מועקה לא נעימה ובתחושות גופניות כמו דופק מואץ, מחנק, התכווצויות, סחרחורת ועוד. כלומר, גופנו מתנהג כאילו אנחנו בסכנה אמיתית.

חרדת נהיגה נקראת פוביה ספציפית, או בּעתה ממוקדת. יש  אנשים שנמנעים מנהיגה בכלל, ויש הסובלים מחרדה בכבישים מהירים או מנהיגה בחושך. אנשים שסובלים מחרדה זו, לרוב יחששו אפילו מלהיכנס לרכב גם כנוסעים. מיותר לומר שחרדת נהיגה גורמת לפגיעה משמעותית בדימוי העצמי ובאיכות החיים, שכן הניידוּת הינה צורך בסיסי בחיינו.

כיצד מטפלים בחרדת נהיגה?

קיימות כיום שתי אפשרויות לטיפול בחרדת נהיגה, האחת, לקחת מספר שיעורי נהיגה אצל מורה נהיגה בתקווה שהבעיה תיפתר.

אפשרות שנייה היא לשבת בקליניקה אצל מטפל קוגניטיבי ולדבר על זה… אך מסתבר ששתי האפשרויות האלה לא נותנות מענה שלם ובדרך כלל לא פותרות את הבעיה, לכן פיתחנו ב"דרייב" שיטה שהיא שילוב של שיחות טיפוליות במקביל לחשיפה הדרגתית ומבוקרת לנהיגה.

שמי מושיק שטייגמן – מורה נהיגה 30 שנה. בשנים האחרונות הוספתי ל"ארגז הכלים" שלי את שיטת הטיפול הקוגניטיבי הנקראת LICBT, פיתחתי שיטה ייחודית לטיפול בחרדות נהיגה המשלבת טיפול קוגניטיבי יחד עם תרגול נהיגה. הוכח ששיטה זו נותנת את התוצאות הטיפוליות הטובות ביותר.

חשוב לציין שהדרכת הנהיגה המעשית מתבצעת ברכב המאופיין ללימוד נהיגה (מצויד בדוושות בלם כפולות) דבר המאפשר לכל אחד לחזור לנהיגה ללא חשש, בהדרגה ובקצב המתאים לו.

 

הטיפול משולב בשיחות אימון בקליניקה באווירה רגועה יחד עם הדרכות נהיגה מעשית, בהתאם לצרכיו של הנהג.